Sezon 1974/75

Widziałeś, jak dwóch kolegów z drużyny wspomina po latach wspólny mecz?
Ile by lat nie mieli, stopy przy opowieściach markują przyjęcia i podania, a głowa lekkim ruchem odprowadza tamtą piłkę z przed lat do bramki. Radość wygranych, przełknięte porażki, pomeczowe historie. Pomóż nam zachować te momenty – jeśli masz zdjęcia, dokumenty czy inne klubowe pamiątki, chętnie je skopiujemy, sfotografujemy. Zadzwoń: +48 604 435 113, napisz historia@wielkopolskakomorniki.pl

W tekstach skupiamy się na drużynie seniorów, zatem zawodnicy, którzy w tych latach grali w Trampkarzach i Juniorach muszą jeszcze poczekać na kolejne opracowania. Informacje o kolejnych sezonach będziemy sukcesywnie opracowywać i publikować. Informacje o poprzednich sezonach znajdziesz tutaj: Obrazki z historii


Po zmaganiach sezonu 1973/74 kolejny sezon 1974/75 przynosi niespodziankę. Zagramy w klasie powiatowej B. Zapewne wielu miłośników historii swoich klubów cieszy się, że na koniec sezonu 1974/75 ich drużyna została doceniona. A posiadający tabele tego sezonu i bardziej wnikliwi być może dziwią się jak można było awansować z odległego miejsca w tabeli.
Otóż nie nastąpił wtedy masowy wzrost poziomu gry w piłkę nożną, owocujący awansami drużyn z klasy C do klasy B. Po prostu, w kolejnym sezonie 1974/75 będzie miała miejsce reorganizacja systemu rozgrywek.
Dotychczasowy podział na klasy okręgową, A, B i C, zostanie zastąpiony szczeblami dopasowanymi do granic administracyjnych powiatów. Rozgrywki Sekcji Piłki Nożnej Wojewódzkiej Federacji Sportu 1 odbędą się w czterech klasach: wojewódzkiej, międzypowiatowej, powiatowej A oraz najniższej – powiatowej B. Zatem wszystkie drużyny klasy C rozpoczną rozgrywki sezonu 1974/75 w klasie powiatowej B.
Jesteśmy w grupie IX klasy powiatowej B. Sezon zapowiada się ciekawie bowiem w grupie znamy tylko LZS Grom Plewiska. Z drużynami: KS Iskra Krzesiny, KS Stella II Luboń, KS Surma II Poznań, LZS Mielno, LZS Morena Przeźmierowo, RKS San II Poznań, Unia II Swarzędz spotkamy się po raz pierwszy.

Jesień

Pierwszą kolejkę 1 września pauzujemy. 10 września dowiadujemy się, że z rozgrywek wycofuje się KS Surma II Poznań. Kalendarz rozgrywek nie zmienia się a pauzować będą dwie drużyny.
15 września 1974 o 15.30 gramy w Komornikach na Jeziornej z Gromem Plewiska, sezon zaczynamy od remisu 2:2, dwie bramki zdobył dla nas Janusz Małecki.
Na kolejne spotkanie 22 września jedziemy na 15.00 do Swarzędza gdzie na boisku przy Strzeleckiej zostawiamy gospodarzom 2 punkty. Spotkanie kończy się wynikiem 3:1. Honorową bramkę dla Wielkopolski zdobywa Janusz Małecki.
29 września o 15.00 podejmujemy w Komornikach Stellę Luboń. Wygrywamy na Jeziornej 6:3. Po dwie bramki strzelili Janusz Małecki i Marian Nowak, po jednej dołożyli Józef Żubik i Roman Olejniczak.
Po pauzie 13 października – znów w roli gospodarzy – gramy z San Poznań. Zabrakło jednej bramki do remisu – przegrywamy 3:4. Ireneusz Stachowski zdobył dwie bramki, Zdzisław Berdych – jedną.
20 października jedziemy na spotkanie z LZS Morena Przeźmierowo. Spotkanie wyjątkowo odbędzie się na boisku w Tarnowie Podgórnym, dwa dni przed meczem otrzymaliśmy od “Moreny” telegram w tej sprawie. Spotkania nie rozegramy na boisku z piękną historią przy ul. Ogrodowej – tam gdzie dzisiaj w Przeźmierowie znajduje się Orlik Morena. Tracimy jedną bramkę – zdobywamy pięć. Pracę drużyny bramkami podsumowali: Roman Olejniczak x 2, Roman Łukasik, Roman Olejniczak, Józef Żubik.
Kolejną wygraną przynosi 27 października mecz z LZS Mielno. Na Jeziornej wygrywamy 4:1. Tym samym przełamujemy “falę wygrana-przegrana-wygrana- przegrana”. Bramki dla LKS Wielkopolska zdobyli: Zbigniew Sumelka x 2, Janusz Małecki, Ryszard Płotkowiak.

Na skutek wycofania się Surmy II Poznań z rozgrywek analiza tabel jesiennej rundy sezonu 1974/75 była zadaniem karkołomnym. Niekiedy poszczególne drużyny różniły dwa spotkania. Spójrzmy więc jak wyglądała tabela przed ostatnią kolejką. Różnice punków, bramek…
Przed nami, w ostatniej kolejce, mecze:
San Poznań – Stella Luboń, Morena Przeźmierowo – Unia Swarzędz, LZS Mielno – Grom Plewiska, Iskra Krzesiny – LKS Wielkopolska. Dla nas naprawdę wszystko może się zdarzyć – spójrzmy na tabelę przedostatniej kolejki:

Sezon 1974/75. Runda jesienna. Przedostatnia 8 kolejka.

Punkty Bramki
1. LZS Grom Plewiska 8 18:7
2. LKS Wielkopolska Komorniki 7 21:14
3. Unia II Swarzędz 7 16:14
4. KS Stella II Luboń 6 14:12
5. RKS San II Poznań 6 13:16
6. LZS Mielno 5 13:16
7. KS Iskra Krzesiny 5 6:11
8. LZS Morena Przeźmierowo 4 7:21

Ostatnie spotkanie rundy jesiennej. Pięć drużyn z szansą na pierwsze miejsce! 3 listopada 1974 jedziemy na spotkanie z KS Iskra Krzesiny. Spotkanie kończy się wynikiem remisowym 1:1, bramkę dla Wielkopolski zdobywa Józef Żubik. Wynik nic nie wyjaśnia, jeszcze możemy mieć pierwsze miejsce, równie możliwy jest spadek na czwarte. Ostatnie spotkania odbyły się o 13.30.
Przed nami godziny oczekiwania na wieści z innych spotkań. Dopiero po powrocie do Komornik kierownik sekcji zapewne obdzwoni kluby z którymi jest kontakt telefoniczny. Okazuje się, że tylko Unia Swarzędz wygrała mecz z LZS Przeźmierowo, pozostałe drużyny tak jak my remisują.
Ostatnia kolejka rundy jesiennej 1974/75 daje nam trzecie miejsce w tabeli, przed nami z przewagą jednego punktu na pierwszym miejscu Grom Plewiska i z drugą lokatą Unia II Swarzędz. Za nami z tą samą liczbą punktów KS Stella Luboń przegrywając jedynie różnicą bramek.
Apetyt i realne szanse były na więcej…

Wiosna

Zaczynają się przygotowania do nadchodzącej rundy. Na pierwsze mecze kontrolne, umawiamy się z Orkanem Konarzewo 18 marca 1975 o 16.00 w Komornikach i rewizytę 25 marca 1975 16.00 w Konarzewie. Przebieg rozgrywek rundy wiosennej znów będą trudne do śledzenia, bowiem wzorem jesieni dwie drużyny odpoczywające powodują “rozjazd” tabeli nawet o dwa spotkania. Jednak dla nas nadchodząca runda okaże się wyjątkowa, nie będziemy z drżeniem serca liczyć różnic bramek. Tylko z jednego spotkania nie udało się wywieźć punktów.

20 kwietnia 1975 wygrywamy na wyjeździe z Gromem Plewiska – 1:2. Bramki zdobywają Ryszard Płotkowiak, Roman Olejniczak.
27 kwietnia 1975 gościmy Unię II Swarzędz wygrywając – 5:0. Bramki strzelają Marian Nowak – 2, Józef Żubik, Zbigniew Sumelka, Ryszard Płotkowiak.
4 maja 1975 jedziemy do Żabikowa na mecz ze Stellą II Luboń skąd po wyniku 3:2 znów przywozimy 2 punkty. Pracę zespołu bramkami sfinalizowali Roman Olejniczak – 2, Ryszard Płotkowiak.
25 maja 1975 w meczu z KS San II Poznań powozimy kolejne 2 punkty. Wynik 0:3. Piłkę w bramce umieścił trzykrotnie Janusz Małecki.
1 czerwca 1975 pokonujemy jedną bramką LZS Przeźmierowo z wynikiem 3:2. Dwa razy w siatce piłkę umieścił Roman Olejniczak, raz Janusz Małecki.
8 czerwca 1975 za wyjeździe zaliczamy pierwszą i jedyną w tej rundzie przegraną z LZS Mielno 1:0.
15 czerwca 1975 czekamy w Komornikach na KS Iskra Krzesiny – na próżno i Iskra nie pojawia się w Komornikach. Wygrywamy bez uczucia zwycięstwa. Zdobywamy 2 punkty w najmniej ulubiony sposób – walkowerem.
Na zakończenie rundy drużynie pozostaje zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Na odwrocie zdjęcia Dionizy Gielnik – ówczesny kierownik Sekcji Piłki Nożnej – napisał:

15.06.75 godz. 17.00. Ostatni mecz w klasie Powiatowej “B” z KS Iskra Krzesiny. Wynik meczu 3-0 walkower Przeciwnik nie stawił się na spotkaniu. Na zdjęciu nasz drużyna, która tym samym awansowała do Kl. Powiatowej “A” zajmując I miejsce w swojej grupie. Na zdjęciu stoją od lewej Kier. Sekcji PN ob. Dionizy Gielnik z synem Kapitan drużyny Sumelka Zbigniew, Gabeler Błażej, Piątek Jan, Żubik Józef, Sobkowiak Wojciech, Olejniczak Roman, Berdych Zdzisław
siedzą Maćkowiak Józef, Baranowski Ryszard, bramkarz Kurkowiak Henryk, Płotkowiak Ryszard, Pietrowski Kazimierz, Łukasik Zdzisław.
Z tej drużyny brak z powodu kontuzji Nowaka Mariana i przebywają w wojsku, król strzelców Małecki Janusz, oraz Łukasik Roman, Popielski Marek, Rozumek Czesław i Bartkowiak Marian.

Podczas oficjalnego zakończenia sezonu prezes klubu Konrad Rybczyński pożegnał Kazimierza Siudę, pierwszego kapitana drużyny, który z końcem sezonu przestał być czynnym zawodnikiem.
Kierownik sekcji Dionizy Gielnik przedstawił kilka statystyk.
Piątką najlepszych strzelców sezonu byli Janusz Małecki (10), Roman Olejniczak (8), Marian Nowak (5), Józef Żubik (4), Henryk Płotkowiak (4).
Najwyższą frekwencję na treningach w sezonie mieli, Henryk Kurkowiak, Marian Nowak, Józef Żubik, Józef Maćkowiak i Kazimierz Pietrowski. Weteranami drużyny grającymi przez pełne pięć sezonów byli Kazimierz Siuda, Zdzisław Łukasik, Bolesław Siuda. W pierwszych pięciu sezonach istnienia drużyna zajmowała następujące miejsca w tabelach: 1970/71 (IX), 1971/72 (V), 1972/73 (IV), 1973/74 (III), 1974/75 (I)

Pierwsze miejscem w tabeli i awans są dobrym podsumowanie pięcioletnich wysiłków organizacyjnych i szkoleniowych. Potwierdzeniem, że sukcesywna praca od podstaw przy wsparciu sponsorów przynosi w sporcie efekty.

Grałeś w tym sezonie, grał Twój tata, brat, mąż, wujek, dziadek? To znaczy, że w Twojej rodzinie jest ten kartonik albo puszka ze starymi szpargałami, zdjęciami, jakaś odznaką, pismem, legitymacją. Jeśli nawet nie, to w w pamięci masz jakąś historię. Podziel się. Napisz historia@wielkopolskakomorniki.pl. Jeśli możesz nam udostępnić te pamiątki związane z klubem, chętnie je zeskanujemy, sfotografujemy tak by mogły dalej pozostać u Ciebie i równocześnie cieszyć innych sympatyków LKS Wielkopolska. Chętnie wysłuchamy historii, którą chcesz się podzielić

Przypisy

1. Sekcja Piłki Nożnej Wojewódzkiej Federacji Sportu – (SPN WFS) Zastąpiła struktury POZPN po utworzeniu Polskiej Federacji Sportu. PFS i jej wojewódzkie oddziały po wstały na fali tendencji centralizacyjnych w zarządzaniu, właściwych dla “dekady Edwarda Gierka”. Do Federacji przystąpiły związki sportowe różnych dyscyplin. W założeniu powstanie FSP miało przyczynić się do lepszego gospodarowania środkami finansowymi w sporcie. Stąd m. in. próba dostosowania szczebli rozgrywek do granic administracyjnych – w naszym przypadku – powiatu.
Powrót do tekstu

Tabele
Sezon 1974/75. Runda jesienna.
Rozgrywki o mistrzostwo SPN WFS klasy powiatowej B grupa IX.

Punkty Bramki
1. LZS Grom Plewiska 9 20:9
2. Unia II Swarzędz 9 18:15
3. LKS Wielkopolska Komorniki 8 22:15
4. KS Stella II Luboń 8 18:16
5. RKS San II Poznań 6 17:20
6. LZS Mielno 6 15:18
7. KS Iskra Krzesiny 6 7:12
8. LZS Morena Przeźmierowo 4 8:23

Sezon 1974/75. Runda wiosenna.
Rozgrywki o mistrzostwo SPN WFS klasy powiatowej B grupa IX.

Punkty Bramki
1. LKS Wielkopolska Komorniki 20 41:21
2. LZS Mielno 18 34:29
3. LZS Grom Plewiska 17 42:23
4. KS Iskra Krzesiny 14 23:22
5. Unia II Swarzędz 14 32:36
6. RKS San II Poznań 12 34:38
7. KS Stella II Luboń 10 26:40
8. LZS Morena Przeźmierowo 7 26:42

Terminarz
Jesień
15 września 1974; 15.30
LKS Wielkopolska Komorniki – Grom Plewiska 2:2

22 września 1974; 15.00
Unia II Swarzędz – LKS Wielkopolska Komorniki 3:1

29 września 1974; 15:00
LKS Wielkopolska Komorniki – KS Stella II Luboń 6:3

13 października 1974;
RKS San II Poznań – LKS Wielkopolska Komorniki 3:4

20 października 1974;
LZS Morena Przeźmierowo – LKS Wielkopolska Komorniki 1:5

27 października 1974;
LKS Wielkopolska Komorniki – LZS Mielno – 4:1

3 listopada 1974; 13.30
KS Iskra Krzesiny – LKS Wielkopolska Komorniki 1:1

Wiosna
20 kwietnia 1975; 16.00
Gromem Plewiska – LKS Wielkopolska Komorniki 2:1

27 kwietnia 1975; 16.00
LKS Wielkopolska Komorniki – Unia II Swarzędz 5:0

4 maja 1975; 16.00
Stella II Luboń – LKS Wielkopolska Komorniki 2:3

25 maja 1975; 11.00
LS San II Poznań – LKS Wielkopolska Komorniki 0:3

1 czerwca 1975; 17.00
LKS Wielkopolska Komorniki – LZS Przeźmierowo 3:2

8 czerwca 1975; 17.00
LZS Mielno – LKS Wielkopolska Komorniki 1:0

15 czerwca 1975; 17.00
LKS Wielkopolska Komorniki – KS Iskar Krzesiny 3:0 walkower

Komentowanie jest wyłączone.