Pierwszy sezon 1970/71. Tak się zaczęła piłka nożna w LKS Wielkopolska w Komornikach

Dzisiaj sięgamy 50 lat wstecz, do początków piłki nożnej w naszym klubie. Do pierwszego, niełatwego, piłkarskiego sezonu LKS Wielkopolska. Wtedy, w 1970 roku, grupa zapaleńców uwierzyła – że mogą i że warto. Dzisiaj wiemy że mieli rację.

Grałeś w tym sezonie, grał Twój tata, brat, mąż, wujek, dziadek? To znaczy, że w Twojej rodzinie jest ten kartonik albo puszka ze starymi szpargałami, zdjęciami, jakaś odznaką, pismem, legitymacją. Jeśli nawet nie, to w w pamięci masz jakąś historię. Podziel się. Napisz historia@wielkopolskakomorniki.pl. Jeśli możesz nam udostępnić te pamiątki związane z klubem, chętnie je zeskanujemy, sfotografujemy tak by mogły dalej pozostać u Ciebie i równocześnie cieszyć innych sympatyków LKS Wielkopolska. Chętnie wysłuchamy historii, którą chcesz się podzielić.

Pierwszy sezon 1970/71. Tak się zaczęła piłka nożna w LKS Wielkopolska w Komornikach

4 czerwca 1970 roku odbyło się zebranie organizacyjne sekcji piłki nożnej Koła LKS “Wielkopolska” przy Bazie Zaopatrzenia i Zbytu PMR w Komornikach1. Wtedy zapadła decyzja o rejestracji drużyny w rozgrywkach mistrzowskich POZPN2 w klasie C.

Do drużyny zgłosiło akces 18 zawodników, rekrutujących się głównie z pracowników “Bazy”: Mariolan Dotka, Lech Kaźmierczak, Henryk Kuś, Adam Łuczak, Leon Łuczak, Zdzisław Łukasik, Alojzy Michalak, Aleksander Różewski, Jan Sierant, Kazimierz Siuda (kapitan zespołu), Jan Siuda, Bolesław Siuda, Eugeniusz Siuda, Stanisław Stachowiak, Zbigniew Szyszka, Jędrzej Wachowiak (kierownik sekcji), Kazimierz Wałęsa i Bogusław Wesołowski3.

Udało się zdobyć trenera. Został nim Marceli Matuszak, były zawodnik “Warty” Poznań, z kilkunastoletnim doświadczeniem trenerskim w dziewięciu wielkopolskich klubach.
Zaczął się okres przygotowań, treningi odbywały się trzy razy w tygodniu. Drużyna rozgrywała także mecze towarzyskie m in. 7 czerwca z LZS Modrze (1:1), tydzień później z Tarnovią Tarnowo Podgórne (6:2).
Budowa stadionu w Komornikach4 dopiero ruszyła, zatem w lipcu porozumiano się z Gromem Plewiska, który użyczył nam boiska do rozgrywek w sezonie 1970/71. Od Gromadzkiej Rady Narodowej17 uzyskano zgodę na tymczasowe użytkowanie terenu na tyłach obecnej bazy autobusowej18.

Jesień

Pełni optymizmu “Wielkopolanie” przystąpili do rozgrywek – w meczach towarzyskich i rozgrywkach młodzieżowych ZMW5 zbierali dobre oceny, chwaleni przez sędziów tych spotkań za dobre wyszkolenie techniczne. Poza tym w końcu mieliśmy w składzie Adama Łuczaka, który grał wcześniej w A-klasowym KS “Surma” Poznań6, i Kazimierza Siudę – grał poprzednio w B-klasowym KS Lipno Stęszew.
Na swój pierwszy mecz w rozgrywkach POZPN o mistrzostwo klasy C zawodnicy wyszli 30 sierpnia 1970 roku o godzinie 16:00.

Spotkanie z Pogonią Rokietnica zakończyło się wynikiem 1:4 dla gości. Kolejne – wyjazdowe – z Czarnymi Kaźmierz także zakończyło się porażką – 6:1. Już nawet remis 3:3 wywalczony 13 września z Ogniwo Siekierki nie mógł przesłonić prawdy, że w grupie VI łatwo nam nie będzie. Choć to C-klasa – to okazało się, że jednak jakaś tam “klasa”.

Na domiar złego wychodziły problemy organizacyjne. Zarządzenie Ministra Komunikacji pozbawiło naszego kapitana i szofera Kazia Siudę uprawnień do przewozu osób7. W razie kontroli w drodze na mecz – klops – stoimy, nie dojedziemy, walkower. Albo stroje, jeden komplet, gdyby goście wkroczyli na nasze boisko na niebiesko – jako gospodarz jesteśmy ugotowani, walkower.
Takie problemy zaprzątały głowę naszego kierownika sekcji Jędrzeja Wachowiaka, który 21 września przed kolejnym meczem złożył rezygnację z pełnionej funkcji.

Przed kolejnym spotkaniem udało się zaprowadzić w zespole istotne zmiany. Do drużyny dołączyło kolejnych sześciu zawodników: Maciej Chytry, Ładysław Kaźmierczak, Marek Popielski, Ireneusz Stachowski, Zdzisław Szymczak i Ryszard Wałęsa8. Nowym bramkarzem został Zdzisław Szymczak.

Na kolejny mecz z LZS Dopiewiec – dojechaliśmy. Już w trzy dni po rezygnacji Jędrzeja, prezes Materna9 załatwił z dyrektorem Padelewskim10 kierowców z “Bazy” do transportu naszej drużyny.
11 października o 15:30 zaczęliśmy mecz z Dopiewcem. Zaliczamy pierwszą w historii klubu wygraną w rozgrywkach POZPN.
Z wynikiem 2:1, dwoma punktami11 i wiarą, że wprowadzone w zespole zmiany odmieniły los, wracamy do Komornik. Dwa dni później nasz kierownik sekcji wycofuje swoją rezygnację. Za dwa tygodnie poprawę nastrojów przyklepuje remis z Tarnovią Tarnowo Podgórne 3:3.

Podczas następnego meczu 18 października jak zwykle w tym sezonie gramy w Plewiskach. Występujemy jako gospodarze a “Grom” Plewiska jest gościem na swoim własnym boisku. Przegrywamy 1:2. Z tydzień identycznym wynikiem kończymy ostatni mecz rundy jesiennej z “Jedność” Dopiewo12. Rundę jesienną kończymy na 7 miejscu za Tarnovią Tarnowo i przed LZS Dopiewiec13.

Zima

7 listopada przyszły pierwsze przymrozki, ostatniej zimy śnieg leżał nieprzerwanie od końca listopada do połowy marca. Aby nad zespołem “Wielkopolski” nie zawisło niebezpieczeństwo jesienno-zimowej przerwy w treningach, dwa dni później, prezes Materna zwrócił się do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z prośbą o udostępnienie sali. Dość małe pomieszczenie “sali wiejskiej”, w której odbywały wiejskie narady i zebrania może nie było wymarzoną przestrzenią do treningów – ale… było. Treningi ruszyły od 17 września w każdy wtorek i piątek od 16.00 do 18.00.
Nie wszystkim zawodnikom musiały one przypominać radosną pogoń za piłką po zielonej trawie. Dziesiątce z nich zarząd sekcji musiał na początku marca 1971 wysłać dyplomatyczne przypomnienie o obowiązku udziału w treningach lub o możliwości złożenia pisemnej rezygnacji z czynnego uprawiania sportu. Wszyscy zostali.

Zaczęły się kadrowe przygotowania do rundy wiosennej. Do początku kwietnia powołano do rozgrywek POZPN jedenastu zawodników. Drużynę zasilili: Zdzisław Berdych, Andrzej Brych, Leon Hildebrandt, Michał Karasiński, Ryszard Łukasik, Roman Łukasik, Eugeniusz Łysek, Marian Piszczelak, Stefan Siuda, Zbigniew Sumelka, Zdzisław Sznajder14. Kilkoro zawodników dołączyło wiosną, kilkoro brało udział w treningach już od dłuższego czasu, czekając aż wiek pozwoli im na grę w drużynie seniorów15. Dzięki przychylności – dzisiaj powiedzielibyśmy naszego sponsora – “Bazy” sekcja została doposażona m. in. w kultowe buty piłkarskie typu “Orzeł” produkcji “Fabos”16, drugi komplet strojów, trampki, dresy.

Wiosna

Runda jesienna pokazała, że w tabeli nie ma zaskakujących przetasowań, góra tabeli walczyła o awans, dół o jak najlepsze miejsca i tak też zapowiadała się runda wiosenna.
Byliśmy na przedostatniej pozycji z 4 punktami z jesieni. Wszyscy zapewne bacznie obserwowali poczynania sąsiadów z tabeli. Tarnovia Tarnowo Podgórne, przed nami prowadziła tylko jednym punktem. Aby ją przegonić potrzebne było zwycięstwo, remis nie wystarczał, a to – jak jesień pokazała – trudna sprawa. Trzeba choć walczyć o utrzymanie pozycji z LZS Dopiewiec, który także za 4 punktami przegrywał jedynie różnicą bramek, my 15 – oni 25.

Rundę wiosenną rozpoczęliśmy 18 kwietnia meczem wyjazdowym z Pogonią Rokietnica przegrywając mecz 3:0. Na szczęście nasi sąsiedzi z tabeli nie zmienili stanu posiadania. Dalej jesteśmy na siódmym miejscu. Tak będzie przez kolejne dwie kolejki w których wyraźnie przegrywamy. 25 kwietnia z Czarnymi Kaźmierz 1:5 i 9 maja z LZS Siekierki 1:4.

14 maja, na dwa dni przed spotkaniem z Tarnovią Tarnowo, dowiadujemy się o sprawie, która może umocnić naszą pozycję w tabeli. W jednym ze spotkań z drużyną z góry tabeli zagrał nieuprawniony zawodnik. Zarząd pisze odwołanie do POZPN. Jeśli zostanie uznane możemy wg. regulaminu rozgrywek zyskać dwa punkty w tabeli.

Regulaminy – regulaminami a boisko – boiskiem. W meczu z Tarnovią Tarnowo, przegrywamy 1:3. Tym samym Tarnovia oddala się od nas w górę tabeli różnicą 3 punktów, poza nadzieję zdobycia przewagi jedną wygraną.
Przed drużyną kolejny ważny mecz – 23 maja gramy jako gospodarze z LZS Dopiewiec, z którym mamy po 4 punkty, przeważając jedynie różnicą bramek zdobytych do zyskanych. Wystarczy remis do utrzymania pozycji… Nie udaje się. Przewagą jednej bramki wygrywa LZS Dopiewiec 3:2. Tarnovia ma 7 punktów, Dopiewiec 6, my zostajemy z 4-roma.

31 maja przychodzi odpowiedź z POZPN. Nasze odwołanie zostaje uznane, wyniki niektórych spotkań rundy wiosennej w grupie zostają anulowane a co za tym idzie – zweryfikowane punkty. Na skutek tego otrzymujemy 2 punkty, podobnie Tarnovia. Sytuacja w końcówce tabeli wygląda teraz tak: Tarnovia ma 9 punktów, Wielkopolska 6, Dopiewiec 6.

Przed nami dwie ostatnie kolejki. Szkopuł w tym, że Dopiewiec zagra je z drużynami z końcówki tabeli. Przed nami mecze z liderem i wiceliderem… Stało się tak jak można się było spodziewać: LZS Dopiewiec wygrywa swój jeden mecz. Nasza drużyna przegrywa z Grom Plewiska 0:2 i Jedność Dopiewo 1:3.
Swój pierwszy sezon w rozgrywkach o mistrzostwo POZPN C klasy kończymy 13 czerwca 1971 na ósmym, ostatnim miejscu.

Zrobiliśmy

W pierwszym naszym piłkarskim sezonie 1970/71:

  • Zbudowaliśmy od zera drużynę.
    Tylko 2 zawodników na 35 grało wcześniej w rozgrywkach POZPN, 2 kolejnych brało wcześniej udział w jakichkolwiek treningach pod okiem trenera.
  • Zabezpieczyliśmy całoroczne szkolenie przez trenera piłki nożnej POZPN oraz bazę treningową.
  • Stworzyliśmy całe sprawnie działające zaplecze organizacyjne sekcji piłki nożnej.
  • W czasie między pracą, meczami i treningami budowaliśmy swoje własne boisko.
  • Nie straciliśmy wiary i zapału w takie uprawianie piłki nożnej postanawiając zgłosić się do rozgrywek w kolejnym sezonie 1971/72.

Tak się zaczęła piłka nożna w LKS Wielkopolska w Komornikach.

Przypisy

1. Baza Zaopatrzenia i Zbytu Przedsiębiorstw Mechanizacji Rolnictwa – przeniesiona do Komornik z Murowanej Gośliny. Podległa Wojewódzkiemu Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Mechanizacji Rolnictwa jej celem było zapewnienie zaopatrzenia wszystkich Państwowych Ośrodków Maszynowych na terenie ówczesnego województwa poznańskiego.
Powrót do tekstu


2. POZPN – Poznański Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Obecnie po trzech reorganizacjach od 3 czerwca 2000 Wielkopolski Związek Piłki Nożnej.
Powrót do tekstu


3. Skład drużyny wg. Listy ubezpieczonych członków i zawodników sekcji piłki nożnej przy LKS “Wielkopolska” w Komornikach z dnia 1970-08-03.
Powrót do tekstu


4. Budowa stadionu w Komornikach – więcej: Historia komornickiego stadionu – Budowa boiska
Powrót do tekstu


ZMW – Związek Młodzieży Wiejskiej
Powrót do tekstu


KS “Surma” Poznań – Obecnie klub z sekcją łucznictwa, w przeszłości klub wielosekcyjny. Sekcja piłki nożnej działała do późnych lat 60-tych.
Powrót do tekstu


7. Drużyny sportowe jeździły dotąd na „pakach” ciężarówek. Zarządzenie wymagało do przewozu osób autobusu. Na szczęście znaleziono furtkę w przepisach i kierowcy z „Bazy” z „autobusową” kategorią D mogli przewozić osoby na „pace” pod pewnymi warunkami. W późniejszym okresie „Baza” zapewniła przewóz innymi pojazdami: Żuk i Warszawa.
Powrót do tekstu


8. Skład drużyny wg. Listy ubezpieczonych członków sekcji piłki nożnej LKS “Wielkopolska” w Komornikach z dnia 1970-10-05 .
Powrót do tekstu


9. Władysław Materna – ówczesny Prezes Koła LKS „Wielkopolska” w Komornikach. Zastępca dyrektora Bazy Zaopatrzenia i Zbytu PMR w Komornikach.
Powrót do tekstu


10. Mieczysław Padelewski – ówczesny Dyrektor Bazy Zaopatrzenia i Zbytu Przedsiębiorstw Mechanizacji rolnictwa w Komornikach.
Powrót do tekstu


11. Dwa punkty za wygrany mecz – Do sezonu 1994/95 za wygraną w rozgrywkach ligowych przyznawane były 2 punkty. W ten sposób dodatkowo zaczęto premiować zwycięstwo.
Powrót do tekstu


12. LZS Jedność Dopiewo – obecnie GKS Dopiewo.
Powrót do tekstu


13. LZS Dopiewiec – Drużyna występowała w rozgrywkach sezonu 1970/71. W kolejnym sezonie 1971/72 nie zgłoszona do rozgrywek POZPN.
Powrót do tekstu


14. Skład drużyny wg, zgłoszenia do rogrywek zawodników do POZPN z dnia 1971-04-07
Powrót do tekstu


15. Wg. § 12 Regulaminu rozgrywek 1970/71 w drużynie Seniorów mógł grać zawodnik, który ukończył w danym roku kalendarzowym 15 rok życia.
Powrót do tekstu


Fabos Fabryka Obuwia Sportowego w Krośnie – W butach produkowanych w “Fabosie” w Krośnie grał Kazimierz Deyna medal olimpijski zdobył skoczek Wojciech Fortuna, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy weszli w nich na Everest, w nich biegała Irena Szewińska. W latach 1959-1971 fabryka wchodziła w skład Zjednoczenia Przemysłu Sprzętu Sportowego „Polsport”.
Powrót do tekstu


17. GRN – Gromadzka Rada Narodowa w Komornikach. Gromady istniały od 1952 r. zamiast gmin do końca 1972. W tym czasie przewodniczącym GRN był Benedykt Wieloch – późniejszy sołtys Komornik.
Powrót do tekstu


18. Baza autobusowa – we wrześniu 1970 na terenie obecnej bazy autobusowej istniała Międzykółkowa Baza Maszynowa zajmująca około połowę obecnego terenu bazy autobusowej. Pomiędzy bazą a lasem znajdował się teren o, którym mowa w tekście.
Powrót do tekstu

Tabele
Sezon 1970/71. Runda jesienna.
Rozgrywki o mistrzostwo POZPN klasy C grupa VI.

  Punkty Bramki
Czarni Kaźmierz 12 23:16
Jedność Dopiewo 10 17:10
Grom Plewiska 9 22:12
Pogoń Rokietnica 6 13:14
Ogniwo Siekierki 6 17:20
Tarnovia Tarnowo 5 19:24
Wielkopolska 4 12:24
LZS Dopiewiec 4 06:24

Sezon 1970/70. Runda wiosenna.
Rozgrywki o mistrzostwo POZPN klasy C grupa VI.

  Punkty Bramki
Jedność Dopiewo 22 30:16
Grom Plewiska 21 41:17
Pogoń Rokietnica 18 30:19
Ogniwo Siekierki 14 36:29
Czarni Kaźmierz 14 32:32
Tarnovia Tarnowo 9 28:43
LZS Dopiewiec 8 24:45
Wielkopolska 6 20:39

Terminarz
Jesień
30 sierpnia 1970; 16:00
Wielkopolska Komornikii – Pogoń Rokietnica; 1:4

6 września 1970; 16:00
Czarni Kaźmierz – Wielkopolska Komornikii; 6:1

13 września 1970
Wielkopolska Komornikii – Ogniwo Siekierki; 3:3

11 października 1970; 15:30
LZS Dopiewiec – Wielkopolska Komornikii, 1:2

27 października 1970; 15:30
Wielkopolska Komornikii – Tarnovia Tarnowo Pod. 3:3

18 października 1970; 15:00
Wielkopolska Komornikii – Grom Plewiska 1:2

25 października 1970; 14:30
Jedność Dopiewo – Wielkopolska Komornikii 2:1

Wiosna
18 kwietnia 1971; 16:00
LZS Pogoń Rokietnica – Wielkopolska Komornikii 3:0

25 kwietnia 1971; 11:00
Wielkopolska Komornikii – Czarni Kaźmierz 1:5, 2 pkt

9 maja 1971, 16:00
LZS Siekierki – Wielkopolska Komornikii 4:1

16 maja 1971, 16:30
Tarnovia Tarnowo Pod. – Wielkopolska Komornikii 3:1

23 maja 1971, 17:00
Wielkopolska Komornikii – LZS Dopiewiec 2:3

6 czerwca 1971, 17:00
Grom Plewiska – Wielkopolska Komornikii; 2:0

13 czerwca 1971, 17:00
Wielkopolska Komornikii – Jedność Dopiewo 1:3

Komentowanie jest wyłączone.